Hakkımızda

Blok-Z, 2018 yılının başında kuruldu. Kurucu ortaklar olarak, özellikle enerji ve yazılım sektörü olmak üzere toplamda 40+ yıllık yazılım, ürün yönetimi ve iş geliştirme deneyimine sahibiz. Biz “Blockchain” teknolojisinin şimdi ve gelecekte ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Hedefimiz tüm sektörlerde bu bilinci uyandırmak ve blokzinciri ile geleceğin teknolojisine yeniden yön vermek.

Blok-Z olarak enerji piyasaları için blockchain tabanlı çözümler sunuyoruz. Geliştirmekte olduğumuz ilk ürünümüz olan “Ener-Z” ile enerji piyasalarında tüm üreticileri, tedarikçileri ve tüketicileri blockchain tabanlı bir platformda bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.

Meetaap Parallax

Ne Yapıyoruz?

Ener-Z ile aynı şebekede bulunan üreticileri ve tüketicileri, çok daha düşük miktarlarda kayıp kaçak ve iletim bedeli ödeyerek serbest bir piyasada birbirleri ile hiçbir aracı olmadan enerji ticareti yapabilmelerini hedefliyoruz.

Özellikle blockchain teknolojisine odaklanarak bu teknolojinin eşitlikçi, ucuz, yenilikçi, güvenli ve şeffaf altyapısını sağlamayı ve varolan sistemin çözemediği problemleri çözmeyi hedefliyoruz.

Meetaap Parallax

Uçtan Uca Elektrik Ticareti

Temel hedefimiz, elektrik ticaretinin uçtan uca yapılabildiği bir platform yaratmak ve yapılan tüm işlemleri geliştirmekte olduğumuz blockchain’e kaydeden bir sistem geliştirmek. Geliştirmekte olduğumuz platform üzerinden, öncelikli olarak belirlediğimiz, dört farklı kullanım alanına yönelik altyapı sağlanabilir.

p2p_energy_trading

Uçtan Uca Elektrik Ticareti

Aracısız, kendi kendine çalışan, şeffaf, güvenilir ve yüksek karlılık ile enerji ticaretinin blockchain tabanlı olarak uçtan uca gerçekleştirilmesi.

wholesale_energy

Toptan Enerji Ticareti

İkili anlaşmalarda kaybolan güvenin yeniden sağlanması ve akıllı sözleşmelerle zaman kazanılması.

charging_station

Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçların şarj edilebilmesi için gereken enerjinin, kullanım öncesi rezervasyon ile paylaşım ekonomisi ve piyasadan temin edilecek enerjiyle karşılanması.

carbon_trading

Karbon Ticareti

Karbon ayak izi sertifikalarının blockchain ile doğrulanması ve karbon ticaretinin yapılması.

2018

January

Blok-Z hikayesi başladı

2018

March

Ethereum blockchain kuruldu

2018

June

Erken aşama yatırım

Growth Circuit

San Fransisco Draper Super Hero

2019

January

İlk Pilot Proje

Büyük bir enerji dağıtım firması

2019

October

Türkiye’deki ilk satış

2020

July

Amerika’daki ilk satış

2023

May

Kara geçiş

Uluslararası Hızlandırıcı ve Partnerlikler

logo-solarbaba
PİLOT_Logo
logo_500x500px_png(1)
logo

Takım

Çeşitli firmalarda yönetici, üst düzey geliştirici veya uzman pozisyonlarında çalışmış değerli ekibimiz.

Selim Satıcı

Selim Satıcı

Co-Founder / CEO
Erhan Yıldırım

Erhan Yıldırım

Co-Founder / COO
Mohamed Abdulaziz

Mohamed Abdulaziz

Co-Founder / CTO
Aykut Alpgiray Ateş

Aykut Alpgiray Ateş

Fullstack Developer
Shefqet Hasanbashaj

Shefqet Hasanbashaj

Marketıng Manager
Can Arslan

Can Arslan

Advisor

Sıkça Sorulan Sorular

Blok-Z Kimdir?

Blok-Z, elektrik üreticileri, perakendecileri ve tüketicileri için hızlı ve akıllı sözleşmelerde ihtiyaçlarını karşılamak için blok zinciri çözümleri geliştiren bir girişimdir.

Ener-Z nedir?

Ener-Z, Blok-Z’nin elektrik ticaretine odaklanan blokzinciri tabanlı ürününün adıdır.

Blok zinciri nedir?

Varlıkların transferini yönetmek için hiçbir aracı olmadan doğrudan kullanıcıların eşler arası işlemleri yapmalarını sağlayan, merkezi olmayan ağ.

Neden blok zinciri?

Blokzinciri katılımcılar arasında güveni güçlendirmek için otomatik yönetilen yeni bir veri saklama yapısıdır. Konsensüs algoritmaları tüm katılımcıların blokzincirinde saklanan veriler üzerinde hemfikir olmasını sağlar. Blokzinciri, işlem onayı için merkezi bir otoriteye dayanan herhangi bir sektörü kökten değiştirmek için kapıyı aralar. Ayrıca, bir endüstride verimlilik kazanmak için bağımsız ve hatta rekabet halindeki organizasyonların bilgi paylaşmasına izin verir.

Elektrik sektöründeki birçok şirket ve organizasyon aktif olarak blok zinciri projelerine yatırım yapıyor. Potansiyel uygulamalar yerel perakende, toptan elektrik pazarları, ağ destek hizmetleri, elektrikli araç entegrasyonu ve çevresel özellik pazarları gibi tüm elektrik sektörünü kapsar. Bununla birlikte, blockzinciri teknolojisinin elektrik sistemlerinde geleceği belirsizdir. Bunun farkındayız ve daha ileri gitmek için risk alıyoruz.

Hangi Blokzinciri teknolojisini kullanıyorsunuz?

ERC-20 standartlarında ethereum blokzincirini kullanıyorduk. Şimdi, kurumlar arası akıllı sözleşmeler için Hyperledger çözümleri geliştiriyoruz. Her iki teknolojinin de avantajları var. En iyisinin bulunmadığını düşünüyoruz, her kullanım durumu iyi incelenmeli ve blokzinciri ona göre kararlaştırılmalıdır.

Akıllı sözleşmeler olacak mı? Neden?

Herhangi bir Enerji Borsası için kesinlikle akıllı sözleşmeler yaratacağız.

Akıllı sözleşmelerin avantajları aşağıdadır:

  1. Özerklik: Yürütme ağ tarafından otomatik olarak yönetildiğinden üçüncü taraflara güvenmeye gerek yoktur. Bu aynı zamanda, hata yapabilecek aracıların veya kişilerin manipülasyon tehlikesini de ortadan kaldırıyor.
  2. Güven: Belgeler dağıtık defterde şifrelenir ve tüm taraflar bu deftere erişebilir. (Birinin onu kaybedebilmesi mümkün değil.)
  3. Yedekleme: Belgeler blockchain üzerinde birçok kez çoğaltılır ve asla kaybedilmez.
  4. Güvenlik: Belgelerin şifrelenmesi, bilgisayar korsanları tarafından hacklenemez hale getirilmesi.
  5. Hız: Akıllı sözleşmeler otomatik olarak kendiliğinden yürütülen yazılım kodlarıdır, bu nedenle zamandan ve evraktan tasarruf sağlar. Böylece iş süreçlerinde işlevselliği arttırır.
  6. Tasarruf: Akıllı sözleşmeler aracıyı ortadan kaldırarak tasarruf sağlar.
  7. Doğruluk: Otomatik sözleşmeler, elle doldurulan formlarda oluşabilecek hatalara yer vermez.
  8. Şeffaflık: Akıllı sözleşmeler kuruluşlar için şeffaflık düzeyini arttırır.

Mevcut çözümden farkı nedir?

Hali hazırda kullanılan çözümler. Güvenlik, şeffaflık, mutabakat yönünden zayıf oldukları için mikro gridlerin yönetilmesi noktasında eksik ve demode kalmaktadır.

Ener-Z kripto borsalarında işlem görecek mi?

Hayır! Ener-Z borsalarda işlem görecek olan bir kripto para değil. Ener-Z,  sadece enerji ticaretinde kullanılmak üzere blokzinciri tabanlı bir altyapı sağlayacak.

ICO olacak mı?

ICO olmayacak.

Bize Ulaşın