Ener-Z Eşlerarası Elekrik Alış Satış Platformu

Lisanssız elektrik üreticilerinin (GES) üretmiş oldukları elektriği, IoT cihazlarımız yardımıyla kuruma ait blockchain yapısı içerisine dahil ediyoruz ve bir token’e dönüştürüyoruz. Dönüştürülen bu token, kullanıcıya ait bir cüzdana yazılıyor. Kullanıcı daha sonra isterse üretmiş olduğu elektriği (bizim sistemimizde yer alan token’i) enerji dağıtım firmasına ait başka bir kullanıcıya satabiliyor. Bu sayede üretilen elektrik, başka bir kullanıcının hesabına yansıyor. Biz buna Eşlerarası elektrik transferi diyoruz. Elektriği üreten kişi ile tüketen kişi arasında bir alışveriş gerçekleşmesini sağlıyoruz.

İşlemlerin elektrik dağıtım şirketine ait bir blockchain’de gerçekleşmesi bize değiştirilemez bir veri tabanı sağlamakla birlikte güvenlik ve şeffaflık da kazandırıyor. Ayrıca blockchain yapısı gereği çeşitli onay mekanizmalarına ihtiyaç duyar. Biz bu onay mekanizmalarını TEDAŞ, EÜAŞ, EPDK,  ENERJİ BAKANLIĞI, BLOK-Z ve elektriğin üretiminden dağıtımına kadar sorumlu olan tüm kurumları birer onay mercii olarak görerek, hem bu kurumlar arasında kullanılacak ortak bir veri elde ediyoruz, hemde bu veri üzerinde bir mutabakat sağlamış oluyoruz.

Türkiye piyasasında asıl hedefimiz; 21 tane dağıtım firması genelinde ortak bir blockchain yapısı kurarak örneğin Başkent Elektrik AŞ’ye (ANKARA) ait bir müşterinin Uludağ Elektrik AŞ’ye (BURSA) ait bir müşteriye elektrik satışı yapabilmesi ve bu işlemlerin sonunda kurumların mutabakatının sağlanmasıyla birlikte mahsuplaşmalarını da sağlamayı amaçlıyoruz.

Öte yandan tüm bu verilerin ışığında ertesi gün tüketiminin hesaplanması, gün içinde değişken elektrik fiyatlandırması gibi konulara da karar destek mekanizmasına da büyük destek vermeyi planlıyoruz.

What's your reaction?

Blok-Z 2018 ©  All rights reserved.